Doporučená servírovací teplota vína není totéž co teplota pro dlouhodobé uložení vína.

Na úplný začátek zdůrazněme jednu zásadu: teplota vína uloženého ve sklepě většinou není shodná s doporučenou servírovací teplotou vína. Pro každé víno je ideální určitá specifická teplota servírování, při které se plně rozvine jeho aroma a bouquet.

Obecně platí, že vína bohatá na taniny jsou servírována o vyšších teplotách. Naopak lehká či ovocná vína podáváme chladnější. Při servírování je také potřeba brát v potaz to, že nalévané víno se ve sklenici poměrně rychle ohřívá na teplotu okolí. Z toho to důvodu je dobré připravit víno o 1-2 stupně pod doporučenou teplotu. Roli také bude hrát to, zda je léto a podáváme víno například na terase, nebo v poměrně chladném foyer. Každopádně je vždy dobré znát aktuální tepotu v místnosti a podle ní si v servírovací skříni víno připravit.

Při nesprávně nastavené teplotě totiž můžeme i kvalitní víno poměrně rychle narušit (např. červené víno už při 22°C). Jak tedy šetrně přivést víno ke správné servírovací teplotě? Vložte jej s dostatečným předstihem do servírovací skříně (neboli do speciální chladničky – chladící vinotéky). Kvalitní chladící vinotéky dokážou naráz připravit desítky lahví vína na několik požadovaných hodnot teploty. Záleží na tom, kolik chladících zón má konkrétní vinotéka k dispozici.

Výběru servírovací skříně věnujte dostatečnou pozornost a peníze. Vícezónové chladící vinotéky jsou totiž poměrně složitá zařízení s množstvím čidel a elektroniky. Ta, kromě samotného chladícího agregátu, bývá nejčastějším zdrojem budoucích poruch. S dlouhodobého hlediska se vyplatí dát přednost kvalitní a ověřené značce některého evropského výrobce.

Děkuji za pozornost a přeji dobrou chuť.

Petr John

 

Tabulka doporučených servírovacích teplot některých vín:

Alsaská vína 10°C
Australská červená 16°C
Beaujolais 13°C
Bordeaux bílé sladké 6°C
Bordeaux bílé suché 8°C
Bordeaux červené 17°C
Burgundské bílé 11°C
Burgundské červené 18°C
Kalifornská vína 16°C
Šampaňské 6°C
Čilská vína 15°C
Španělská vína 17°C
Italská vína 16°C
Vína z Languedoc - Roussillon 13°C
Vína růžová z Provence 12°C
Savojská vína 9°C
Suchá bílá vína z oblasti Loiry 10°C
Sladká bílá vína z oblasti Loiry 7°C
Červená vína z oblasti Loiry 14°C
Vína z údolí Rhôny 15°C
Sladká vína z jihozápadní Francie 7°C
Červená vína z jihozápadní Francie 15°C
Ryzlink rýnský 11°C